Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Szlak Orlich Gniazd, zabytki, „Niebieskie Źródła”, spływ kajakowy …, to wszystko sprawia, że gmina przyciąga stale wielu turystów.

Miasto i Gmina Przyrów
Energia i natura

Aktualności

Bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia

Rak jelita grubego to 3 pod względem występowania w Polsce nowotwór. Co roku o tej chorobie dowiaduje się ponad 10 000 osób. Rak potrafi rozwijać się w jelitach przez okres 10 lat nie dając o sobie znać. Gdy pojawiają się objawy świadczące o jego obecności często jest już za późno, by uratować zdrowie, a nawet życie. Wystarczy jedynie 20 minutowe badanie kolonoskopii, by sprawdzić w jakim stanie są nasze jelita. Powinny o nim pomyśleć  zwłaszcza osoby, które ukończyły 50 rok życia.

Powiat Częstochowski wraz z Centrum Medycznym INTER–MED, realizują  „Program profilaktycznego wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu częstochowskiego". Udział w nim rozpoczyna wypełnienie ankiety. Następnie odbywa się konsultacja z lekarzem, który wykona badanie per rectum, wyda receptę na preparat przygotowujący do badania i wyjaśni jego przebieg. Mamy wówczas możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie pytania związane z badaniem. Badanie kolonoskopii  wykonane w ustalonym podczas konsultacji terminie kończy otrzymanie wyniku badania histopatologicznego (jeżeli było wykonane podczas kolonoskopii) i zaleceń co do dalszego postępowania.

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka układu pokarmowego- jelita grubego. Badanie poprzedzone jest odpowiednim przygotowaniem, które zapewnia właściwą widoczność ścian jelita i pobrania materiału do badania histopatologicznego w razie potrzeby. Kolonoskopia trwa zaledwie około 20 minut i wykonana jest w poszanowaniu intymności pacjenta, co jest niezwykle ważne ze względu na procedurę wykonania badania.

Kto kwalifikuje się do programu?

Do programu kwalifikują się mieszkańcy powiatu częstochowskiego, nie mający objawów raka jelita grubego, z trzech grup wiekowych:

  • osoby w wieku 50-65 lat,
  • osoby w wieku 40-49 lat  bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
  • osoby w wieku 25-49 lat u których występuje Zespół Lyncha, (w tym przypadku potrzebne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej dla osób,, które dotychczas nie leczyły się z powodu nowotworów jelita grubego).

Gdzie się zgłosić?

Wszelkie informacje o Programie uzyskać można w Centrum Medycznym INTER-MED w Częstochowie, ul. 1 Maja 27 lub telefonicznie, pod numerem: 787 653 980.

Opis alternatywny plakatu promującego „Program profilaktycznego wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu częstochowskiego" (rozmiar: 116 KB, format: PDF)

Plakat promujący „Program profilaktycznego wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu częstochowskiego

06

WRZ

2022

414

razy

czytano

239/425

przyrow.pl

Czy wiesz, że...

Galeria zdjęć

: Rynek w Przyrowie (Fot. M. Skabek)

Rynek w Przyrowie (Fot. M. Skabek)

: Teren rekreacyjny w Przyrowie (Fot. D. Kyć)

Teren rekreacyjny w Przyrowie (Fot. D. Kyć)

: Film promujący Gminę Przyrów

Film promujący Gminę Przyrów

: Zespół Szkół w Przyrowie

Zespół Szkół w Przyrowie

: Kościół Świętego Mikołaja w Przyrowie

Kościół Świętego Mikołaja w Przyrowie

: Park krajobrazowy Stawki (Fot. M. Skabek)

Park krajobrazowy Stawki (Fot. M. Skabek)

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.