Miasto i Gmina Przyrów, podpisała umowę o dofinansowanie projektu w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 w ramach projektu "Odnawialne źródła energii w Mieście i Gminie Przyrów - Magazyny energii elektrycznej".
Otrzymano dofinansowanie w kwocie 867 764,12 zł.
Całkowita wartość projektu wynosi 967 699,44 zł.
Planowana realizacja zadania to rok 2025 r.
Projekt obejmuje dostawę i montaż 35 zestawów magazynów energii elektrycznej na potrzeby istniejących instalacji OZE dla obiektów mieszkalnych na terenie Miasta i Gminy Przyrów.
Osoby zainteresowane montażem instalacji z dofinansowaniem proszone są o wypełnienie i złożenie w Urzędzie Miasta i Gminy Przyrów, deklaracji naboru.
Deklaracja wraz z załącznikami będzie dostępna do pobrania w pliku poniżej oraz w Urzędzie Miasta i Gminy Przyrów (w godzinach pracy urzędu), od dnia 16.12.2024 r. do dnia 20.01.2025 r.
Uwaga!
Do udziału w projekcie zakwalifikowane zostaną osoby, które zgodnie z deklaracją spełniają następujące kryteria formalne oraz aspekty techniczne umożliwiające montaż przewidzianych instalacji.
- Posiadanie prawa do dysponowania nieruchomością położoną na terenie Miast i Gminy Przyrów (własność/współwłasność).
- Instalacje zamontowane w ramach Projektu nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ani działalności rolniczej.
- W przypadku prowadzenia lub rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej w budynku mieszkalnym objętym Projektem w okresie realizacji i w okresie trwałości Projektu, Uczestnik Projektu będzie zobligowany do zapewnienia odrębnego przyłącza energetycznego na poczet prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej oraz na cele socjalno- bytowe. W przypadku jedynie zarejestrowania adresu działalności gospodarczej w budynku mieszkalnym objętym Projektem jako siedziby firmy, a nie jej faktycznego wykonywania, dopuszczalna jest sytuacja, w której Uczestnik Projektu oświadczy, iż energia gromadzona w magazynie energii elektrycznej będzie wykorzystywana wyłącznie na cele socjalno- bytowe
- W ramach Projektu zaplanowano instalacje w istniejących budynkach mieszkalnych, tj. oddanych do użytku na moment przedłożenia Dokumentów zgłoszeniowych przez Uczestnika Projektu.
- Budynek mieszkalny objęty Projektem musi posiadać wewnętrzną sprawną instalację elektryczną, dysponować dostępną mocą przyłączeniową obiektu pozwalającą na montaż magazynu energii elektrycznej oraz wolną, ogrzewaną przez zapewnienie temperatury min. 5-10oC i wentylowaną powierzchnią montażową wewnątrz budynku umożliwiającą montaż urządzeń magazynu energii elektrycznej na moment podpisywania umowy Uczestnictwa w Projekcie. Koszt ewentualnej modernizacji spoczywa na Uczestniku Projektu do czasu rozpoczęcia prac przez Wykonawcę Projektu.
- Budynek mieszkalny objęty Projektem nie może być wyposażony w prywatny magazyn energii elektrycznej zakupiony na koszt Uczestnika Projektu przed datą przedłożenia Dokumentów zgłoszeniowych.
- Magazyn energii elektrycznej będzie wymagał zgłoszenia do Operatora Sieci Dystrybucyjnej przez Wykonawcę Projektu.
- W przypadku montażu magazynu energii elektrycznej moc magazynu oraz prywatnej instalacji fotowoltaicznej sumują się, co oznacza, iż Uczestnik Projektu powinien dysponować/zapewnić na własny koszt wystarczającą moc przyłączeniową obiektu na moment rozpoczęcia prac przez Wykonawcę Projektu.
- Nie przewiduje się zwiększenia pojemności magazynu przez wzgląd na ewentualnie planowaną w przyszłości rozbudowę lub montaż instalacji fotowoltaicznych.
- Budynek mieszkalny musi być wyposażony w sieć WiFi oraz posiadać uziemienie.
- Moc magazynu energii elektrycznej nie będzie większa niż moc istniejącej instalacji fotowoltaicznej, tj. generatora mikroinstalacji.
- W przypadku prowadzenia lub rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej w budynku mieszkalnym objętym Projektem w okresie realizacji i w okresie trwałości Projektu, Uczestnik Projektu będzie zobligowany do zapewnienia odrębnego przyłącza energetycznego na poczet prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej oraz na cele socjalno- bytowe. W przypadku jedynie zarejestrowania adresu działalności gospodarczej w budynku mieszkalnym objętym Projektem jako siedziby firmy, a nie jej faktycznego wykonywania, dopuszczalna jest sytuacja, w której Uczestnik Projektu oświadczy, iż energia gromadzona w magazynie energii elektrycznej będzie wykorzystywana wyłącznie na cele socjalno- bytowe.
- Nie można uzyskać dotacji dodatkowej z żadnego innego programu realizowanego przez Gminę Przyrów lub programu ogólnokrajowego, jak np. Mój Prąd, Czyste Powietrze na Inwestycję realizowaną w ramach przedmiotowego Projektu (zakaz podwójnego finansowania).
- W sytuacji, gdy na jednej nieruchomości znajduje się więcej niż jeden wyodrębniony lokal w budynku jednorodzinnym, z których każdy wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną, możliwe jest złożenie Dokumentów zgłoszeniowych dla każdego z lokali pod warunkiem, że każdy z nich posiada oddzielną rozdzielnię i przyłącz energetyczny.
- Dostarczenie karty obiegowej, potwierdzającej użytkowanie budynku na dzień złożenia deklaracji udziału w Projekcie oraz potwierdzającej brak zaległości finansowych wobec Miasta i Gminy Przyrów.
Burmistrz Miasta i Gminy Przyrów
Anna Kowalska-Fert