Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Szlak Orlich Gniazd, zabytki, „Niebieskie Źródła”, spływ kajakowy …, to wszystko sprawia, że gmina przyciąga stale wielu turystów.

Miasto i Gmina Przyrów
Energia i natura

Aktualności

Mieszkaniec Gminy Przyrów zwycięzcą teleturnieju wiedzy "Giganci historii"

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Mieszkaniec Gminy Przyrów zwycięzcą teleturnieju wiedzy "Giganci historii"

W dniu 21 kwietnia 2024 roku na antenie TVP Historia został wyemitowany odcinek teleturnieju wiedzy "Giganci historii", w którym wystąpił mieszkaniec naszej Gminy – Dominik Majczak. Program nadawany jest od sierpnia 2020 roku, a każdy jego odcinek obejmuje inny zakres tematyczny, dotyczący najczęściej: osoby, wydarzenia, okresu historycznego albo kulturowego. Zwycięzca otrzymuje zaszczytny tytuł „giganta historii” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych. Obecnie emitowana jest XV edycja tego quizu.

Odcinek, w którym wystąpił Dominik, dotyczył prezydentów II Rzeczypospolitej: Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego oraz Ignacego Mościckiego. Po zaciętej rywalizacji w trzech rundach, Dominik dotarł do finału, gdzie po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi, z ilością 240 punktów, zwyciężył w programie, wpisując się do pamiątkowej, wirtualnej księgi "Gigantów historii". Nad prawidłowym przebiegiem testu czuwali profesorowie: Janusz Odziemkowski oraz Grzegorz Łukomski, a prowadzącym był Przemysław Babiarz.

Dominik już od najmłodszych lat interesuje się historią. Poznawanie przeszłości jest jego wielką pasją. W kręgu jego zainteresowań znajduje się zwłaszcza dwudziestolecie międzywojenne w ujęciu historycznym oraz prawnym, historia państwa i prawa, prawo i postępowanie karne, a także prawo konstytucyjne.

W 2008 r., jako uczeń piątej klasy Szkoły Podstawowej w Przyrowie oraz w 2013 roku, już jako licealista, brał udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego" w Warszawie.

W listopadzie 2018 roku Dominik został również zwycięzcą "Wielkiego Testu. 100 lat Niepodległości", wśród uczestników zalogowanych on-line. Prowadził w tym konkursie od trzeciej rundy i do końca nie opuścił miejsca przeznaczonego dla lidera.

Dominik Majczak z wykształcenia jest magistrem dwóch kierunków: prawa oraz historii, które ukończył na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Pracę dyplomową z zakresu nauk prawnych pt. "Tajemnica spowiedzi jako zakaz dowodowy" napisał pod kierunkiem dr Moniki Bartnik. Z kolei promotorem pracy magisterskiej na Wydziale Humanistycznym "Uroczystości pogrzebowe Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 i 1936 r." był  dr hab. Robert Majzner, prof. UJD.

Dominiku bardzo serdecznie Ci gratulujemy, jesteśmy z Ciebie dumni! Dziękujemy, że swoją ogromną wiedzą, poprzez udział w programach telewizji, przyczyniasz się do promowania naszej Gminy. Życzymy Ci kolejnych sukcesów!

30

KWI

2024

244

razy

czytano

8/436

przyrow.pl

Czy wiesz, że...

Galeria zdjęć

: Rynek w Przyrowie (Fot. M. Skabek)

Rynek w Przyrowie (Fot. M. Skabek)

: Teren rekreacyjny w Przyrowie (Fot. D. Kyć)

Teren rekreacyjny w Przyrowie (Fot. D. Kyć)

: Film promujący Gminę Przyrów

Film promujący Gminę Przyrów

: Zespół Szkół w Przyrowie

Zespół Szkół w Przyrowie

: Kościół Świętego Mikołaja w Przyrowie

Kościół Świętego Mikołaja w Przyrowie

: Park krajobrazowy Stawki (Fot. M. Skabek)

Park krajobrazowy Stawki (Fot. M. Skabek)

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Dominik Majczak biorący udział w teleturnieju "Giganci historii".

: Dominik Majczak biorący udział w teleturnieju "Giganci historii".

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.